Nedaří se Vám
úspěšně zhubnout?

Proč univerzální jídelníček na hubnutí nebude fungovat?

Jidelnicek

Mnoho lidí chce zhubnout. K tomu však používají buď drastické metody založené na hladovění, nebo univerzální jídelníček na hubnutí. O něm ale musíme říci, že ne vždy dokáže dobře působit na každého. Správný jídelníček by měl být napsaný na míru každé osobě. A to z toho důvodu, že každý z nás má jiný denní režim, každý z nás má jiné cíle, stejně jako můžeme říci, že každý z nás má i jiný metabolický typ. To znamená, že některé potraviny nám mohou pomoci s hubnutím, jiné zase naopak úbytek váhy blokují. I to by mělo být zohledněno při samotné tvorbě. Proto by se na ní měl podílet především odborník – nejlépe výživový poradce.

Může se stát, že jídelníček s hubnutím nepomůže

Tato situace nastane ve chvíli, kdy si například na internetu stáhneme takovou verzi, která byla původně psána pro diametrálně odlišnou osobu, než jsme my sami. Příkladem může být jídelníček na hubnutí, který byl psaný pro muže pracujícího fyzicky, který zároveň také aktivně a tvrdě sportuje. Je jasné, že takový muž bude mít výrazně vyšší kalorický výdej, čemuž by měl odpovídat také příděl jídla. Pokud daný jídelníček začne dodržovat žena, nejenom, že hubnutí nebude fungovat, ale dokonce může dojít i k tomu, že bude přibírat. A to je častá chyba, které se mnoho lidí při sestavování svého režimu dopouští.

Nesprávný jídelníček může být spojený i s nedostatkem jídla

Podívat se ale můžeme i na opačnou situaci, kdy jsme manuálně pracujícím aktivním sportovcem a seženeme si jídelníček původně určený pro ženu v kanceláři, která se téměř nepohybuje. Denní příděl živin, od bílkovin, až po energii nám zcela logicky nebude stačit. Sice taková dieta bude krátkodobě účinná, ale bude mít znaky té, která je založena na odmítání stravy. Takový jídelníček přinese nejenom únavu, nevolnost, nechutenství či bolesti hlavy, ale bude zcela jistě také spojený s jo-jo efektem. Ten se dostaví, jakmile se opět plnohodnotně najíme.